Zarazić ojcostwem


Goethe powiedział kiedyś, że mielibyśmy doskonale wychowane dzieci, gdyby ich rodzice byli dobrze wychowani. Niewiele się zmieniło.

Forum Prorodzinne – Stowarzyszenie Wspierania Działań Prorodzinnych w Olsztynie wraz z Inicjatywą Tato.net zorganizowały seminarium „Wyzwania ojcostwa”. Prezes stowarzyszenia ks. Michał Tunkiewicz, na wstępie zaznaczył, że seminarium zostało zorganizowane z prostej przyczyny, jaką jest pomijanie w społeczeństwie problemu ojcostwa. – W naszym województwie na szczęście problematyka rodziny jest poruszana, nagłaśniamy sprawy związane z rodziną. Jednak najczęściej promowana jest mama. Tata jest pomijany, stoi trochę z boku – mówił ks. Tunkiewicz.

Czarny PR

Mało optymistyczne fakty dotyczące funkcjonowania rodziny w Polsce i Europie przedstawił dr Grzegorz Grochowski z Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, a jednocześnie jeden z trenerów Tato.net. Zwrócił uwagę, że we współczesnym świecie obraz ojca jest czarny, a jednocześnie podejmuje się mało działań wzmacniających jego rolę. Podobnie jest z tematyką rodziny i małżeństwa. Wprawdzie jesteśmy jeszcze w tyle Europy, jeśli chodzi o współczynnik rozwodów, naszemu 0,33 daleko jeszcze do „lidera”, jakim jest Belgia, w której rozpada się aż 0,71 małżeństw. Jednak co trzecia rodzina w Polsce przestaje funkcjonować. – Jest to kwestia nie tylko władz, które ustanawiają ułatwienia prawne, ale podejścia ludzi, gdyż bardzo często katolicka, konserwatywna rodzina nie radzi sobie z problemem mieszkania na próbę. Nie są w stanie powiedzieć „nie” swojemu dziecku – tłumaczył dr Grochowski. – Najczęstszą przyczyną rozwodów w Polsce jest tzw. niezgodność charakterów. A przecież charakter można kształtować, a przeszkody pokonywać – mówił członek Tato.net.

Dr Grzegorz Grochowski zwrócił uwagę, że na tle kryzysu rodziny pojawił się kryzys ojcostwa, którego przejawem jest różnoraka nieobecność. Oprócz nieobecności fizycznej, tej najbardziej oczywistej, pojawia się nieobecność psychiczna – subtelny rodzaj ucieczki, kiedy ojciec myślami jest gdzie indziej, a miejsce należne dzieciom zajmują u niego inne zainteresowania. – Bardzo dotkliwa dla dzieci jest nieobecność emocjonalna, kiedy ojciec dba o dobro rodziny, ale nie potrafi okazać, że kocha swoje dzieci. Coraz częściej pojawia się również nieobecność duchowa, czyli zdystansowanie się od funkcji wychowania i bycia liderem, również w życiu duchowym dziecka. Wystarczy zobaczyć, jak wyglądają proporcje płciowe na typowej Mszy św. – mówił dr Grochowski.

więcej na: wiara.pl / źródło: Gość Niedzielny 47/2011 – Olsztyn

—-

Stowarzyszenie Wspierania Działań Prorodzinnych z siedzibą w Olsztynie działa na rzecz wspierania polityki prorodzinnej poprzez wpływanie na proces kształtowania prawa, prowadzenie działalności oświatowej czy aktywne wspieranie rodzin. Więcej o Stowarzyszeniu…

Tato.net – to internetowe miejsce spotkań ojców, którzy świadomi swojego wielkiego zadania, chcą wspierać się wzajemnie na drodze rozwijania swojego powołania do ojcostwa, inspirować i rozwijać. To także aktywne działanie poprzez organizację sympozjów, konferencji i warsztatów w temacie odpowiedzialnego ojcostwa. Pełna oferta szkoleń znajduje się tu.

Najbliższa wspólna inicjatywa Stowarzyszenia oraz Tato.net:

– Bezpłatny warsztat dla ojców pt. „Bliżej – pełna łączność”, który odbędzie się w Olsztynie, 10 grudnia 2011 w godzinach od 9:00 do 18:00. Zapisy na stronie warsztatów…