Aktorka o pigułkach i macierzyństwie


 

portmanfoto

Zdobywczyni Oscara, Natalie Portman aktorka znana przede wszystkim jako Padme z filmowej wersji Gwiezdnych Wojen, ogłosiła, że jako nastolatka pogrążyła się w głębokiej depresji w wyniku zażywania środków antykoncepcyjnych. Portman uczyniła to wyznanie podczas przemówienia adresowanego do absolwentów jej alma mater, tj. Uniwersytetu Harvarda (aktorka studiowała tam psychologię).

Wyznanie Portman nie powinno nikogo dziwić. Szkodliwy wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne kobiet doustnych i wstrzykiwanych środków antykoncepcyjnych jest dobrze udokumentowany. Ryzyko zakrzepów, które mogą powodować udary, zawały serca, ślepotę, uszkodzenia mózgu i śmierć jest trzy do pięciu razy większe u kobiet stosujących te środki.

W 2011 roku Agencja Żywności i Leków (amerykańska agencja rządowa) przyznała, że środki kontroli urodzeń wiążą się z ryzykiem wystąpienia skrzepów. W tym czasie Agencja… badała specyfiki „o niskiej dawce” produkowane przez koncern Bayer. Dwa brytyjskie ośrodki badawcze stwierdziły, że środki antykoncepcyjne zawierające diospirenon zwiększają dwu- lub trzykrotnie (w stosunku do innych środków antykoncepcyjnych) ryzyko wystąpienia skrzepów.

Podejrzewano, że śmierć 23 Kanadyjek miała związek z pigułkami „o niskiej dawce” Yaz i Yasmin. Producentowi wytoczono 7 tysięcy procesów sądowych.

Doustne środki antykoncepcyjne mogą prowadzić do ślepoty. Dwukrotnie zwiększają ryzyko jaskry (Center for Disease Control’s National Health and Nutrition Examination Survey). Środki kontroli urodzeń obniżają także poziom antyutleniaczy i witamin we krwi (Albert Einstein College of Medicine).

Mimo tych i wielu innych badań ludzie nadal nie zdają sobie sprawy z tego, jak szkodliwe dla zdrowia są środki antykoncepcyjne.

33-letnia obecnie aktorka, odbierając w 2010 roku Nagrodę Akademii powiedziała, że macierzyństwo jest najważniejszą rolą w jej życiu. Przy innej okazji wyjaśniła, że Biblia zmieniła jej spojrzenie na statuetkę dla najlepszej aktorki, która otrzymała w 2010 roku. „Czytałam opowieść o Abrahamie mojemu dziecku i rozmawialiśmy o fałszywych bożkach. Trzymam moją statuetkę w sejfie, ale nie eksponuję jej. To byłoby bałwochwalstwo”.

 

Na podstawie: https://www.lifesitenews.com/news/natalie-portman-contraception-caused-depression-that-gave-me-dark-moments