Tego się nie kupi za żadne pieniądze


Happy Children Series

Kolejne dziecko usiłowało wspiąć się na wyższy stopień wiedzy matematycznej i odpadło. Ja też odpadłam. Zmęczyło mnie ślęczenie nad zadaniami ze świadomością, że zużycie papieru, długopisu i nerwów nie jest proporcjonalne do rozwoju wiedzy. Myśl nasunęła się sama. Ewelina. Potrzebujemy Eweliny.

Gdy polecam Ewelinę wyjaśniam, że jest idealną korepetytorką, gdyż wychowała wiele dzieci, stąd nie obce są jej żadne przypadki. Faktycznie Ewelina przestała uczyć matematyki poza domem wiele lat temu, ale też nigdy nie przestała jej uczyć – zawsze ma uczniów na różnych poziomach kształcenia. Ich rodzice czasem nie mogą się nadziwić: Jak Pani to wszystko ogarnia? Ile tych dzieci jest? Jak to możliwe, że wszystkie takie zadbane i dobrze ułożone?.

Telefonuję do Eweliny. Terminy już dość napięte, ale dla Twojej córki znajdę czas, oczywiście. Wysłałam więc pannę. Po powrocie córka podniecona opowiada: To jest fantastyczna osoba. Ona cię słucha, tak do końca słucha. Mówiłam jej np., że mam problemy z zasypianiem i wiesz, co odpowiedziała? Że jak nie możesz spać, to dobrze odmawiać różaniec. Zawsze na świecie jest ktoś, kto potrzebuje, żeby się za niego pomodlić.

Jeszcze jeden „kwiatek”: Córa wychodzi od pani i wręcza jej skromne wynagrodzenie. Pani bierze i mówi: Ale wiesz, Basieńko, że jakby mama czasem nie miała, to nic się nie boisz i tak do mnie przychodzisz.

Za każdym razem, gdy spotykam Ewelinę, ona znajduje pretekst, by mi podziękować, za coś pochwalić, uśmiechnąć się. Dziwiła mnie dawniej ta postawa, wręcz, a przecież jest autentyczna. Ewelina po prostu jest wdzięczna. Bogu i ludziom. Nic Ci się od Pana Boga nie należy. „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”.

Są tacy ludzie, którzy znaczą przez samo to, jacy są. Ta rodzina zwróciła moją uwagę zanim stali się znajomymi. Elegancko ubrani państwo z gromadką urodziwych, starannie ubranych, ułożonych dzieci w tym samym miejscu co niedzielę w kościele parafialnym. Później dane mi było poznać ich osobiście i do dziś uważam, że spotkała mnie łaska. Sól ziemi. Jakie to szczęście, że dane mi jest tu i teraz budować się ich przykładem. Tego się nie kupi za żadne pieniądze.

Andromeda

,