Często mylisz imiona? I dobrze!


Do wielu z nas zwracano się błędnie: rodzice mylą imiona dzieci, przyjaciele mylą imiona bliskich znajomych, co najdziwniejsze, zdarza się mylić imiona byłych i obecnych sympatii. Jest to zdarzenie tak częste, że stało się żartem powtarzanym przez kulturę masową.

Mimo że etykieta domaga się od nas poprawności w tym względzie, pomyłki zdarzają się nam znacznie częściej niż byśmy tego chcieli. Większość z nas jest w stanie przypomnieć sobie co najmniej jeden bardzo niezręczny moment, kiedy naprawdę chcielibyśmy cofnąć czas. Anegdoty to jednak nie twarde dane. Jako psychologowie zadaliśmy sobie pytanie: Czemu tak często przypadkowo zwracamy się do ludzi myląc imiona?

Badaliśmy fenomen nieuświadomionego mylenia imion. W naszym badaniu (opublikowanym w Memory and Cognition) zapytaliśmy ponad 1700 osób, czy kiedykolwiek błędnie do nich się zwracano lub czy oni sami mylili imiona. Pytaliśmy, czyje imiona mylili włączając w to relacje pomiędzy ludźmi a zwierzętami. Wyniki potwierdziły, że jest to omyłka rozpowszechniona wśród ludzi w każdym wieku (Co więcej pomyłki tego typu nie wskazują na proces starzenia się umysłu).

Najczęstszy błąd polega na myleniu imion dzieci przez rodziców. Mniej powszechne jest nazywanie zwierząt domowych imionami ich poprzedników. Czemu się to wydarza? Rezultaty wskazują na brak związku z podobieństwem o charakterze fizycznym (wygląd zewnętrzny) czy brzmieniowym (Gosia czy Zosia). Mylenie imion zachodzi wewnątrz grupy: Kiedy członkowie rodziny mylą imiona bliskich, używają imion innych osób z tej samej rodziny.. Ten sam wzorzec odnosi się do przyjaciół. Błędnie używamy imion przyjaciół w odniesieniu do przyjaciół również.

Przechowujemy informacje o innych w umysłowej sieci znaczeniowej, która zawiera dane dotyczące ludzi, miejsc oraz rzeczy. Kiedy usiłujemy sobie coś przypomnieć, fragmenty naszej znaczeniowej sieci są aktywowane i gdy kiedy wystarczająca liczba fragmentów istotnych dla zagadnienia została uruchomiona, informacja osiąga pewien próg i jest przypominana. Poprzez proces zwany ,,rozprzestrzenianiem aktywacji’’ inne informacje związane z zagadnieniem również są aktywowane, co może powodować błędy, jeżeli niewłaściwa informacja jest przypominana (i osiąga próg), tak jak imię kochanej osoby.

W mapie umysłu matki dzieci są obok siebie. Gdy próbuje ona przywołać imię syna, jest rzeczą prawdopodobną, że nieświadomie przywoła imię córki ze względu na bliski związek dzieci w jej myślowej sieci znaczeniowej. Innymi słowy, mama przyzywa dzieci myląc ich imiona, gdyż kocha wszystkie i kojarzy je ze sobą.

Być może najbardziej zaskakującym odkryciem było, że członkowie rodziny używają imion psów, ale nie innych zwierząt, w odniesieniu do swojej rodziny. Dzieje się tak nie dlatego, że badani posiadali więcej psów – posiadali mniej więcej tyle samo psów, co kotów. Możliwa interpretacja tego faktu jest taka, że psy są w centrum rodzin psy posiadających – dane dotyczące psa są przechowywane w tych samych partiach znaczeniowej sieci, co innych członków rodziny. Psy są często uważane za część rodziny, koty niekoniecznie.

Następnym razem, gdy błędnie zawołasz ukochaną osobę złym imieniem, nie panikuj – oznacza to, że masz szczęście kochać wiele osób.

 

 

za: https://qz.com/909209/psychology-suggests-that-when-someone-calls-you-the-wrong-name-its-because-they-love-you/?utm_source=facebook&utm_medium=qz-paid&utm_campaign=AWSPromo&fbclid=IwAR1uIn7qfK0q508sbH5n_Ag5EncS3v3TlTy3tTJl3hgaIJSuldbrLFAviHQ

,