Czas na systemy – przygotuj się do Świąt Bożego Narodzenia


Okres poprzedzający Święta Bożego Narodzenia powinien być czasem w gronie rodzinnym, wypełnionym radosnym oczekiwaniem, któremu towarzyszyć powinna  dobrze zaplanowana,  systematyczna praca.

Nie ma nic gorszego niż przedświąteczne kolejki w sklepach. Zdawać by się mogło, że ludzie nagle przypomnieli sobie, że posiadają rodziny, które należy obdarować prezentami i nakarmić świątecznym obiadem.
Sprawy nie ułatwiają także – typowe dla hipermarketów – gwałtowne  przemeblowania, kiedy okazuje się, że w miejscu gdzie dotąd były budynie, nagle wyrósł regał z psią karmą! Nie dość, że trzeba kupować w stresie, tłoku, wśród wszechobecnego różu, biegając po całym sklepie w takt dźwięków tandetnej muzyki, to jeszcze przy kasie okazuje się,  że rachunek jest dwukrotnie wyższy, niż planowało się wydać. W dodatku w domu, wypakowana torba uświadamia, że budyń, który był celem wyprawy, jednak nie został kupiony i trzeba iść jeszcze raz.  Magia Świąt? Cóż, nie tak to miało wyglądać…

Święta tuż  za pasem. Mądrzy ludzie już w styczniu kupili prezenty – na poświątecznych wyprzedażach. Przewidujący od wakacji odkładali pieniądze na przedświąteczne zakupy. Zapobiegliwi już trzy tygodnie temu zrobili ciasto na pierniczki. A Ty? Do Świąt już tylko 10 dni!

Jeżeli nadal nie masz prezentów, listy świątecznych potraw i opracowanego planu działania, możesz skorzystać ze Świątecznych Formularzy!


Pobierz pliki organizacyjne – organizator świateczny


Plan pracy:
Obejmuje tydzień poprzedzający Święta. Rozplanuj listę zadań, które musisz wykonać w tym czasie. Pamiętaj aby jak najwięcej rzeczy zrobić na początku tygodnia – aby nie zostało Ci wszystko na sam koniec!
Dobrym pomysłem jest też rozdzielenie obowiązków na różne osoby, abyś nie musiał robić wszystkiego sam.  Dzieci uwielbiają jak uczyni się je odpowiedzialnym za coś – np. za udekorowanie pokoju.  Najstarsze dziecko uczyń nadzorcą młodszych.

Lista prezentów:
Umieść  imię każdego członka rodziny i imiona innych osób, które musisz obdarować na  liście, a obok wpisz pomysł na prezent. Unikaj snucia się po sklepach z nadzieją, że coś dla kogoś wypatrzysz. Spróbuj najpierw – choćby przez internet zobaczyć co ewentualnie chciałbyś kupić. Możesz skorzystać z opcji zakupów internetowych z odbiorem osobistym w Twoim mieście – np. przez allegro. Wówczas jest pewność, ze odbierzesz prezent przed Świętami.
Kiedy zdobędziesz już wszystkie elementy prezentu dla danej osoby zaznacz X rubrykę „kupiony”. Zapakuj prezent wcześniej – nawet kilka dni przed Świętami. Wówczas postaw drugi X w drugiej rubryce – „zapakowany”.

Świąteczne menu:
Zaplanuj dokładnie posiłki na każdy dzień Świąt. Na liście zakupów obok oblicz ile kilogramów mąki, cukru itp będzie ci potrzebnych, zapisz na liście zakupów łączną ilość. Kiedy ją skończysz, odetnij ją nożyczkami od menu i weź ze sobą.
Zakupy zrób w dwóch-trzech ratach: podczas pierwszego wyjazdu kup rzeczy niepsujące się, składniki do dań, które możesz przygotować wcześniej i napoje.   Za drugim razem kup wszystko, czego Ci zabrakło i rzeczy potrzebne do przygotowania świeżych dań. Jeżeli masz możliwość, rób zakupy w „nieatrakcyjnych” godzinach – w hipermarketach nocą i rano, w sklepach osiedlowych przed południem.

Miłego planowania!