Posłanka Kochan o cenzurowaniu poradników dla rodziców


Poseł Magdalena Kochan
9. posiedzenie Sejmu w dniu 2 marca 2012 r.

 

Druga rzecz, która jest bardzo istotna i o której mówił pan rzecznik praw dziecka, to sposoby wychowywania dziecka bez fizycznych kar. Byłoby bardzo dziwne… Albo inaczej: gdybyśmy nie mieli kłopotu z tym, że przyzwolenie na karcenie fizyczne dzieci jest w Polsce dość duże, pewnie nikt nie wpadłby na wydawanie podręcznika „Jak trenować dziecko”, to jest cytat… (Dzwonek)

Pani marszałek, minuta dosłownie jeszcze.

…oraz drugiego podręcznika „Mądra miłość”. Z pierwszego, „Jak trenować dziecko”, przeczytam państwu tylko jeden cytat: Szczególnie bolesnym doświadczeniem matek wychowujących małe dzieci jest dziecko gryzące podczas karmienia piersią. Moja żona nie traciła czasu na szukanie innych środków zaradczych. Kiedy dziecko ją ugryzło, pociągała je za włosy (w przypadku dzieci niemających jeszcze włosów trzeba znaleźć inny sposób). Proszę zrozumieć, dziecko w takiej sytuacji nie jest wcale karcone, a jedynie warunkowane. Jedna z naszych córek bardzo szybko nauczyła się raczkować. Dla jej własnego dobra i naszego spokoju zaczęliśmy ćwiczyć ją, aby nie wspinała się na schody, łącząc zakaz z lekkimi razami po gołych łydkach. Jako rózgi używaliśmy niedużej witki wierzbowej, o średnicy ok. 2 mm.

Scenariusz, jak przeprowadzić lanie dziecka, znajduje się w podręczniku „Mądra miłość”. Bardzo cieszę się, że rzecznik praw dziecka oba te podręczniki, w cudzysłowie, skierował do prokuratury i że wydawnictwo, które parało się ich wydawaniem, wycofało obydwa podręczniki z użycia.  Chciałabym powiedzieć, że gdybyśmy tam zamiast słowa „dziecko” wprowadzili słowo „zwierzę”, to polska ustawa o ochronie zwierząt zakazałaby wydawania tego rodzaju instrukcji katowania  zwierząt. Zatem w tych kwestiach mamy jeszcze sporo do zrobienia.

Stąd, gratulując panu koordynatorowi realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, bardzo liczymy, jako klub Platforma Obywatelska, na dalsze skuteczne i wynikające z dotychczasowych wniosków działania w latach przyszłych.

Dziękuję bardzo. (Oklaski)

 

Źródła: sejm.gov.pl, Wikipedia

,