Warto pościć


 

Dlaczego?

  • 1. Tę drogę do celu wskazuje Jezus uczniom, gdy rozczarowani faktem, że nie wszystkie złe duchy są im posłuszne, zwrócili się do Niego. „Ten rodzaj można wyrzucić tylko modlitwą i postem”. (Mk 9, 28b-29) Analogiczne zdanie zajduje się też w Ewangelii św. Mateusza: „Ten zaś rodzaj złych duchów wyrzuca się tylko modlitwą i postem.” (Mt 7, 21) Modlitwą i postem walczy się ze złem.

  • 2. Post otwiera nas na rzeczywistość nadprzyrodzoną. Dla człowieka, który pości, świat tu i teraz nieco się oddala, sprawy ducha zaś stają się bliższe, bardziej naturalne.

  • 3. Post zbliża nas o potrzebujących. Nagle widzimy ich więcej. Szczególnie tych, którzy cierpią z powodu zła, które w nich się „zagnieździło”, np. uzależnień. Ci, którzy decydują się na abstynencję od alkohole, nie robią tego (często) dla siebie. Podejmują post, by ofiarować go za słabszych braci.

  • 4. Postu nie należy mylić z dietą. „Przy okazji” zrzucę kilka kilogramów, przyda się. Moe być tak, że wskazania diety i postu się pokrywają, tak jest w przypadku postu Daniela i niektórych diet. Ale pamiętajmy, że Daniel pościł, tj. nie spożywał pewnych potraw ze względów religijnych. I na tym polega rozróżnienie: dieta jest dla naszego dobra: dla urody, zdrowia, sprawnści fizycznej. Post jest dla Boga i braci.

  • 5. Postu nie należy łączyć jedynie z pokarmami czy posiłkami. Pościć, tzn. odmówić sobie czegoś, co sprawia przyjemność.

  • 6. Postem nie należy się chwalić. „Rozdzierajcie jednak wasze serca, a nie szaty!” (Jl 2,13) „Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie” (Mt 6,1).

  • 7. Czas postu to czas błogosławiony, czas łaski. Nie mylić z udręką.

Joanna

,